Jak vybrat prsten

Úvod FAQsJak vybrat prsten

JAK správně zjistit VELIKOST PRSTENU?

Správné stanovení velikosti prstenu je extrémně důležité. Prstýnek nesmí tlačit nebo škrtit, stejně jako padat. Způsobů jak určit správně velikost máme několik. 

  • Ideální je nechat si velikost změřit přímo u odborníka. Obzvlášť pokud vybíráte svůj první prsten a měříte velikost svépomocí, snadno se můžete splést.
  • Velikost prstu se mění podle teploty i denní doby, měřte ho proto během dne za pokojové teploty. Pro jistotu opakujte měření 3× nebo 4×.
  • Široké prsteny většinou sedí těsněji než tenké kroužky. Při rozhodování mezi dvěma velikostmi v tomto případě radši zvolte tu větší.
  • Pokud máte velké klouby, při měření na to myslete. Je důležité, abyste prsten mohli pohodlně přetáhnout přes kloub. Možná vám bude volnější, ale určitě nesklouzne.

 

Měření bez padnoucího prstenu:

1. pomocí provázkové metody - provázek (nesmí pružit) obtočíte kolem prstu, označíte místo spojení a potom rozložený provázek změříte pravítkem (viz obrázek). Výsledné číslo (např. 55 mm) je výsledná velikost prstenu. Pamatujte na to, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub. Nemějte tedy prst provázkem příliš přiškrcený. V praxi se nám osvědčilo prst měřit natěsno právě v místě kloubu. Případně si vystřihněte několik centimetrů dlouhý a asi 5 mm široký papír, který použijete stejně jako provázek.


 

 

Měření podle padnoucícho prstenu:

Nejjednodušší je u prstýnku změřit jeho vnitřní průměr pravítkem. Případně si můžete vytisknout tuto jednoduchou pomůcku (zdroj: Mezinárodní gemologický institut) a najít na ní ten kroužek, který přesně kopíruje vnitřní obvod prstenu.